Żywność pod wodą


W ostatnich tygodniach na terenie naszego powiatu jak i całego kraju występowały ulewne deszcze i nawałnice, które powodowały, że wiele warzywników, sadów czy ogródków działkowych znalazło się pod wodą.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Mońkach wychodząc naprzeciw sygnałom i zapytaniom mieszkańców powiatu monieckiego informuje, że owoce i warzywa, które zostały podtopione nie nadają się do spożycia przez ludzi i zwierzęta. Wody, którymi zostały zalane uprawy owoców i warzyw, niosą ze sobą szereg zanieczyszczeń, które zabrała po drodze woda powodziowa z szamb, śmietników, cmentarzy czy gospodarstw rolnych.

Gdy woda opadanie uprawiane rośliny, które znajdują się w ziemi (nowalijki, warzywa korzeniowe) mogą wyglądać na zdrowe, tymczasem nawet po dokładnym umyciu są niebezpieczne dla zdrowia człowieka, jak również nie nadają się na pasze dla zwierząt gdyż zostały skażone drobnoustrojami, w tym bakteriami chorobotwórczymi, które mogą wywoływać zakażenia i choroby groźne dla zdrowia i życia ludzi. Spożywanie warzyw i owoców nawet po dokładnym umyciu wodą przeznaczoną do spożycia nie daje gwarancji skutecznego usunięcia zagrożenia, a więc wyeliminowania ryzyka zachorowania. Owoce i warzywa, które miały kontakt z wodą powodziową, nie powinny być spożywane.

Artykuły żywnościowe pozostawione lub przechowywane w miejscach objętych powodzią/podtopieniami są narażone na zniszczenie, zepsucie lub zanieczyszczenie. Dlatego należy je dokładnie sprawdzać przed spożyciem. Żywność zepsuta, zanieczyszczona i spleśniała jest szkodliwa dla zdrowia. Spożywanie jej może być przyczyną chorób, a nawet śmierci.

Ponadto podmioty/osoby wprowadzające do obrotu żywność nietrwałą mikrobiologicznie są zobowiązane zadbać o właściwe parametry temperatury, zaś w przypadku wyłączeń prądu poddać produkty utylizacji (nie wprowadzać do obrotu).

Postępowanie z żywnością w czasie powodzi:
1) nie należy spożywać wody z zalanych studni,
2) nie spożywać zalanej żywności,
3) nie spożywać warzyw i owoców z zalanych terenów,
4) nie spożywać produktów przechowywanych w wyłączonych z zasilania prądem chłodniach, lodówkach,
5) nie spożywać surowego mięsa, jaj, mleka,
6) nie spożywać produktów o zmienionej barwie, zapachu, zapleśniałych,
7) nie spożywać produktów z opakowań nie szczelnych,
8) nie spożywać produktów z opakowań bez etykiet (niebezpieczeństwo pomylenia zawartości ze środkiem nie spożywczym ).

Posiadaną żywność należy chronić przed zepsuciem i zanieczyszczeniami w następujący sposób:
1) produkty nietrwałe jak: mięso, wędliny, ryby, mleko i jego przetwory, a także tłuszcze i gotowe potrawy itp. Przechowuj w temperaturze niższej niż 8 ºc,
2) przechowuj żywność w szczelnych opakowaniach, przykrytą, w pomieszczeniach, gdzie nie ma środków chemicznych, takich jak pestycydy, nawozy mineralne,
3) składaj żywność w suchym, chłodnym miejscu,
4) chroń żywność przed gryzoniami i szkodnikami,

W razie zanieczyszczenia lub zmoczenia powierzchni hermetycznego opakowania żywności, po usunięciu z opakowań zanieczyszczeń, produkt może być spożyty, jeśli nie wykazuje żadnych zmian.

Uwaga!
W każdym przypadku wystąpienia biegunki, wymiotów, podwyższonej temperatury, bólów brzucha i tym podobnych objawów zatrucia pokarmowego- należy bezzwłocznie zwrócić się dla lekarza!

Pamiętaj:
1) wyrzuć całą żywność, która miała kontakt z wodą powodziową.
2) surowe produkty pochodzenia zwierzęcego oraz warzywa i owoce które miały kontakt z wodą powodziową traktuj jako zakażone i niedopuszczaj do zetknięcia ich z produktami gotowymi do spożycia.
3) owoce i warzywa, które rosną na glebie zalanej wodą powodziową nie nadają się do spozycia przez ludzi i zwierzęta.

Im szybsza pomoc lekarska, tym szybszy powrót do zdrowia, czasem jest to warunek uratowania życia.