Święcone


Wielka Sobota jest dniem, w którym zwykle w południe udajemy się do kościoła, aby poświęcić pokarmy przeznaczone na stół wielkanocny. Kapłan albo diakon odmawia modlitwy, błogosławi złożone pokarmy i kropi je święconą wodą.

Błogosławieństwo pokarmów, zwane powszechnie święconką lub święconym, w Polsce odnotowano w XIV stuleciu. Najpierw święcono tylko pieczonego baranka, a więc chlebową figurkę o postaci baranka. Potem dodawano kolejno ser, masło, ryby, olej, pokarmy mięsne, ciasto i wino. Na końcu święcony kosz został uzupełniony jajkiem i pozostałymi pokarmami, które obecnie weszły do kanonu święconki.

W tym roku Prymas Polski zachęcał do tego, by w związku z epidemią „kultywować dobry zwyczaj” święcenia pokarmów w domu, który rozpoczął się w zeszłym roku. Zwrócił uwagę, że diecezje mają możliwość świecenia pokarmów w otwartych przestrzeniach, przed kościołem przy zachowaniu wszelkich obostrzeń. Święcenie pokarmów na Wielkanoc nie stanowi istoty Świąt Paschalnych. „Nawet jeśli to jest piękna tradycja, która nas tak bardzo pociąga. Przeżywając ten trudny czas, który wiąże się z rozszerzającą pandemią możemy z tego zrezygnować" - dodał.

Fot. Paweł (Byku) Stankiewicz