Narodowe Święto


11 listopada obchodzimy Święto Niepodległości. Tegoroczne święto organizowano pod hasłem "Dzień szacunku dla munduru".

Uroczyste powiatowe obchody rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w kościele Św. Brata Chmielowskiego. Na temat ojczyzny kazanie wygłosił ks. Filip, a po mszy mogliśmy usłyszeć pieśni patriotyczne w wykonaniu chóru parafialnego.

Kolejnym punktem uroczystości był przemarsz pocztów sztandarowych do centrum miasta, pod pamiątkową tablicę z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, pod którym władze powiatowe, miejskie, delegacje samorządowe i pozarządowe, składały wiązanki i znicze.

Krótkie przemówienia i rys historyczny przedstawił Starosta Moniecki Błażej Buńkowski, który po części oficjalnej zaprosił na ciepłą grochówkę.

Organizatorem obchodów było Starostwo Powiatowe w Mońkach. Dzień 11 listopada został ustanowiony - ustawą Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej z 1937 roku - polskim świętem narodowym i pozostawał oficjalnie świętem państwowym RP do roku 1944. W roku 1945 komunistyczne władze PRL jako święto państwowe ustanowiły dzień 22 lipca. Święto Niepodległości, obchodzone w dniu 11 listopada, zostało przywrócone przez Sejm RP dopiero w roku 1989.

Obejrzyj więcej zdjęć