Poezja życiem pisana


W Monieckim Ośrodku Kultury już po raz dziewiętnasty odbył się Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Melanii Burzyńskiej, adresowany do twórców nieprofesjonalnych.

Jeszcze przed rozdaniem nagród na sali odbył się mini koncert zespołu z Jaświł Bell Canto. Na konkurs im Melanii Burzyńskiej wpłynęło łącznie dziewięć zestawów prac. Konkurs objął zasięgiem całą Polskę.

Komisja w czteroosobowym składzie: Krystyna Bezubik - literaturoznawczyni, pisarka, Krystyna Gudel - poetka, regionalistka, Bożena Kupińska - Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Jaświłach, Katarzyna Namojlik - Instruktor MOK, podkreśliła dobry poziom nadesłanych wierszy i postanowiła przyznać nagrody:

W kategorii I nie przyznano nagród.
W kategorii II: dwie równorzędne nagrody przyznano: Annie Czastoryskiej z Plrewek za zestaw wierszy opatrzony godłem Biełka Polna oraz Reginie Świtoń z Knyszyna za zestaw wierszy opatrzony godłem Róża Wiatrów.
W kategorii III nagrodę otrzymała Urszula Krajwska-Szeligowska z Krajewa Białego za zestaw wierszy opatrzony godłem Bumerang, wyróżnienie przyznani Grażynie Cylwik z Białegostoku za zestaw wierszy opatrzony godłem AGA.
Nagrodę Wójta Gminy Jaświły przyznano Annie Piliszewskiej z Wieliczki za zestaw wierszy opatrzony godłem Kryształ.

Konkurs współfinansowany jest ze środków Urzędu Miejskiego w Mońkach, Monieckiego Ośrodka Kultury, Urzędu Gminy w Jaświłach oraz Gminnego Ośrodka Kultury w Jaświłach.

Melania Burzyńska – urodziła się 1 sierpnia 1917 r. w Jaświłach. Ukończyła szkołę podstawową i kurs przysposobienia rolniczego. Twórczość literacką rozpoczęła w latach 50. Pisała utwory poetyckie, gawędy, opowiadania, satyry, fraszki i sztuki sceniczne. Jej utwory publikowano w wielu pismach m.in. „Kamienie” i „Kontrasty”. Burzyńska pisała pieśni i komponowała do nich własne melodie. Piosenkę do słów Melanii Burzyńskiej – „Gdybyś ty wietrze wiedział” śpiewali między innymi: Czesław Niemen, Stenia Kozłowska i Waldemar Grzech.

Obejrzyj więcej zdjęć