Uczciliśmy trzech mędrców


6 stycznia ulicami Moniek przeszedł Orszak Trzech Króli. To wielka ogólnopolska inicjatywa, która w tym roku po raz czwarty odbyła się w Mońkach.

Ponownie organizacji podjęli się mieszkańcy Moniek oraz dzieci z monieckich szkół, a wszystko to pod przewodnictwem i opieką ks. Proboszcza Wojciecha Wojtacha Parafii Matki Bożej Częstochowskiej. Orszak szedł pod hasłem „Niech prowadzi nas gwiazda”.

Jeszcze przed odegraniem aktorskich ról, przed publicznością, w dwóch przedstawieniach, zaprezentowali się uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Mońkach im. Jana Pawła II.

Orszak wyruszył z kościoła Matki Bożej Częstochowskiej i św. Kazimierza i przeszedł ulicami: Małynicza, Kościelną, Ełcką, Białostocką, Słowackiego, Tysiąclecia, Aleją Niepodległości i Aleją Wojska Polskiego zakończył się przed kościołem św. Brata Alberta Chmielowskiego, gdzie czekała już orszakowa szopka i chór kościelny. Była ponownie ustawiona zagroda ze zwierzętami, ciepła herbata, grochówka i pączki.

Pierwszą scenę, kiedy to ruszają w drogę królowie z Europy, Azji i Afryki wraz ze swoimi orszakami, odegrano przed wejściem do świątyni. Po drodze wspólnie śpiewano kolędy i odgrywano kolejne sceny:
- Dwór Heroda – przed kościołem M.B. Częstochowskiej.
- Gospoda – Urząd Miejski przy ulicy Słowackiego
- Walka dobra ze złem – przed SP Zakładem Opieki Zdrowotnej przy Alei Niepodległości
- Pasterze - górale i stajenka Betlejemska – przed za kościołem Św. Brata Alberta.

Orszak Trzech Króli to: przywracanie tradycji, największe jasełka na świecie, działania edukacyjne i kulturalne, oddolne inicjatywy lokalne, efekt działania zwykłych ludzi. Każdy może się przyłączyć do Orszaku Trzech Króli, stając się nie tylko biernym widzem, ale aktywnym uczestnikiem wydarzenia. Tego dnia każdy chce mieć na głowie papierową koronę, która przez lata stała się atrybutem święta.

Obejrzyj więcej zdjęć    Obejrzyj skrót filmowy