Rządowe laptopy w monieckich szkołach


Do podlaskich szkół trafi 60 mobilnych pracowni komputerowych

Podczas konferencji prasowej w Białymstoku wiceminister cyfryzacji Adam Andruszkiewicz z udziałem samorządowców poinformował o wynikach konkursu "Pracownia Kompetencji Cyfrowych" dla województwa podlaskiego. "Z uwagi na bardzo duże zainteresowanie i zaangażowanie uczniów i nauczycieli zwiększyliśmy pulę nagród - zamiast planowanych 500 mobilnych pracowni komputerowych, do szkół trafi ich ponad 800, w tym dokładnie 60 do województwa podlaskiego." – mówił minister Adam Andruszkiewicz.

- Mamy bardzo dobre wiadomości dla województwa podlaskiego. W Konkursie "Pracownia Kompetencji Cyfrowych” na przenośne zestawy złożone z 16 nowoczesnych laptopów wraz z ekranem edukacyjnym do szkół w naszym Regionie trafi 60 takich pracowni. Uczniowie będą na co dzień korzystać z tego pozyskanego sprzętu, kształtując swoje kompetencje cyfrowe. To z pewnością pomoże im na rynku pracy, a szczególnie w zawodach przyszłości, które będą dominować – powiedział minister Adam Andruszkiewicz, Poseł na Sejm RP z województwa podlaskiego.

Konkurs, w którym mogły brać udział wszystkie szkoły w Polsce, został ogłoszony na początku czerwca. Uczestnicy mogli startować w 3 kategoriach wiekowych, a dla każdej z nich przygotowano inne zadanie. Wspólnym motywem było zrealizowanie wskazanego kursu e-learningowego dotyczącego bezpieczeństwa w sieci przez jak największą liczbę uczniów, a następnie przygotowanie pracy w oparciu o zdobytą wiedzę. Drużyny rywalizowały o mobilną pracownię komputerową dla swojej szkoły. Każda z nich ich jest wyposażona w 16 laptopów wraz z przenośną szafą, posiada oprogramowanie umożliwiające zarządzanie przez nauczyciela pracami uczniów oraz interaktywny monitor.

Jak informuje minister Adam Andruszkiewicz, szkoły w powiecie monieckim: LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. CYPRIANA NORWIDA W MOŃKACH, SZKOŁA PODSTAWOWA IM. PUŁKOWNIKA WITOLDA PILECKIEGO W KNYSZYNIE, TECHNIKUM W MOŃKACH, SZKOŁA SPECJALNA PRZYSPOSABIAJĄCA DO PRACY W MOŃKACH, otrzymały dziś pracownie, z czego każda z nich ich jest wyposażona w 16 laptopów wraz z przenośną szafą, posiada oprogramowanie umożliwiające zarządzanie przez nauczyciela pracami uczniów oraz interaktywny monitor.

Do województwa podlaskiego trafia aż 60 pracowni. Wyposażenie szkół w nowoczesny sprzęt otwiera nowe perspektywy dla uczniów, ale i nauczycieli. Teraz, w jeszcze większym stopniu, będą mogli korzystać z cyfrowych materiałów edukacyjnych, przygotowywanych między innymi przez Państwowy Instytut Badawczy NASK.

- Konkurs "Pracownia kompetencji cyfrowych" to odpowiedź na potrzeby samorządowców, dyrektorów, rodziców, nauczycieli i samych uczniów, którzy dawali nam takie sygnały. Województwo podlaskie jest szóste w Polsce pod względem liczby pracowni w całej Polsce, a w stosunku do liczby mieszkańców nasz Region jest najlepszy w całym kraju. To pokazuje, że nasze samorządy, nasze szkoły i nasza zdolna młodzież nie powinna mieć żadnych kompleksów – mówił wiceszef resortu cyfryzacji Adam Andruszkiewicz.

***

Konkurs "Pracownia Kompetencji Cyfrowych" został współfinansowany ze środków europejskich w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Jego organizatorem był Państwowy Instytut Badawczy NASK.