105 rocznica


11 listopada obchodzimy Święto Niepodległości. Głównym organizatorem obchodów Dnia Niepodległości było Starostwo Powiatowe Mońkach.

W całym powiecie zaplanowano wiele uroczystości i imprez kulturalnych, które mają na celu uczczenie tego święta i przybliżenie jego znaczenia dla młodego pokolenia.

Powiatowe obchody w Mońkach rozpoczęły się od mszy św. w kościele pw. M.B. Częstochowskiej i Św. Kazimierza. Następnie przed nowo powstałym obeliskiem, na której znajduje się tablica upamiętniająca 100-lecie odzyskania niepodległości, odśpiewano hymn narodowy, usłyszeliśmy przemówienia okolicznościowe, złożono kwiaty.

List od Postał na Sejm Stefana Krajewskiego odczytał Włodzimierz Szypcio, natomiast Burmistrz Moniek Zbigniew Karwowski podziękował Agacie Kulima za projekt oraz realizację projektu obeliska. Po zakończenia obchodów Starosta Moniecki Błażej Buńkowski zaprosił przybyłych na ciepłą grochówkę.

Obchody Odzyskania Niepodległości przez Polskę to ważne wydarzenie, które upamiętnia 11 listopada 1918 roku, kiedy to Polska odzyskała suwerenność po 123 latach zaborów. To właśnie 11 listopada 1918 roku był przełomowym dniem w dziejach całej Europy i Polski. W lasku Compiégne pod Paryżem Niemcy podpisali rozejm kończący I wojnę światową. W tym samym dniu w Warszawie Rada Regencyjna przekazała władzę Józefowi Piłsudskiemu.

Obejrzyj więcej zdjęć