Wiatraki w gminie


Wiatraki w Mońkach – temat coraz mniej kontrowersyjny

W środę (22 listopada) Miasto Mońki przedstawiło lokalizacje, w których zamierza stworzyć farmy wiatrakowe i fotowoltaiczne. Podczas konsultacji społecznych przeprowadzanych w ramach projektu "Zmiana klimatu" mieszkańcy gminy mogli wyrazić swoją opinię na ich temat.

Miasto planuje postawić 4 wiatraki w okolicy wsi Sikory i Waśki. Farma fotowoltaiczna ma powstać przy miejskim Przedsiębiorstwie Energii Cieplnej w samych Mońkach. Do tej pory na terenie gminy nie było ani jednego wiatraka.

- Nie ma odwrotu od tego trendu, zielona energia będzie miała coraz większych udział w naszej gospodarce – przekonywał zebranych burmistrz Moniek Zbigniew Karwowski. Zwrócił uwagę, że wobec niestabilnej sytuacji politycznej dywersyfikacja źródeł energii staje się priorytetem. Może też przynieś gminie wymierne korzyści, ponieważ firmy zakładające farmy zobowiązane są płacić za to podatek.

Według unijnych przepisów do 2030 roku, udział energii pochodzącej z zielonych (m.in. wiatrakowych) źródeł powinien wzrosnąć o ponad 21 proc. To oznacza, że wiatraków na polskich polach będzie zdecydowanie więcej.

Na konsultacje do Mediateki w Mońkach przyszło 20 mieszkańców. Zainteresowani byli głównie kwestiami finansowymi i bezpieczeństwa. Zaproszeni na konsultacje przedstawiciele firmy z branży OZE starali się rozwiać ich wątpliwości oraz oddzielić fakty od mitów na ten temat. Wyjaśniali, że każda taka inwestycja wymaga długich procedur przygotowawczych (wiatraki w Mońkach to zapewne kwestia 3 lat), że każda lokalizacja poddana zostanie ocenom środowiskowym i ekonomicznym. Przedstawili też jak wyglądają negocjacje dotyczące dzierżawy pola i opłat (rekompensat) dla gospodarzy. Mieszkańcy dopytywali o szczegóły, ale rozmowa miała raczej charakter wymiany informacji niż sporu.

- Taki był też cel tych konsultacji: profilaktyczny i edukacyjny. W ten sposób przeciwdziałamy mogącym powstać napięciom, wyjaśniamy wątpliwości, prostujemy przesądy na temat odnawialnych źródeł i wiatraków, a potrafią one budzić emocje – mówi Agnieszka Otapowicz z Ośrodka Wspierania Organizacji Pozarządowych, koordynatorka projektu „Zmiana Klimatu”, w ramach którego 10 podlaskich gmin przeprowadzi konsultacje społeczne innowacyjnymi metodami. Mońki wystartowały pierwsze.

Konsultacje w tym mieście nie polegały na tradycyjnym wyłożeniu dokumentów w urzędzie w wyznaczonym czasie i pokoju. Realizująca je urzędniczka Dorota Kudrycka zadała sobie dużo trudu, by je przygotować. Przeprowadziła konsultacje metodą warsztatu z mapą - nagrania z drona pokazywały dokładnie wybrane przez gminę lokalizacje. Zaprosiła przedstawicieli najbardziej zainteresowanych miejscowości, przygotowała ankietę. Jest ona zamieszczona na stronie urzędu miasta, więc wszyscy mieszkańcy Moniek, którzy chcieliby jeszcze wyrazić swoją opinię na ten temat, mogą to zrobić pod tym linkiem: https://forms.gle/pXg392kmexfXDVsz8 .

Projekt "Zmiana Klimatu" finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.